Csirkét mindannyian fogyasztunk, ugye?


Elgondolkoztató az alább cikk – hisz csirkét mindannyian fogyasztunk, ugye?

Nagyon ritkán szoktunk húst enni itthon, a tegnapi nap is ilyen "kivételes eset" volt. Bementünk a Székesfehérváron található budai úti Intersparba, ahol vettünk kettõ darab csirke combot, amelyek közül az egyikrõl lefejtettem a húst, megsütöttem, a másikat meg vissza a zacsijába, és betettem a mélyhûtõbe. A szemetet "nagyjából" szelektáljuk, külön kezeljük a komposztot, és külön az egyéb szemetet. Mivel tegnap este nem volt kedvem kivinni a hidegbe a csonttal együtt a komposzt gyûjtögetõ tálat kiönteni, így bent hagytam, gondoltam úgysem fog elmászni éjjel. Így is lett, viszont 4 óra környékén, amikor még ugye sötét van, Anikó mondja nekem, hogy: - Képzeld el...világít a csirke a konyhában...
Gondoltam, hogy hát persze, és nem foglalkozom vele nagyon, de aztán kimentem a konyhába, megnéztem, és majdnem földbe gyökerezett a lábam. Tényleg világított a sötétben a csirke csontja, de leginkább az inas része. Elkezdtem dokumentálni a dolgot, fényképeztem. És amikor készen lettek a képek, akkor már az járt a fejemben, hogy ez biztos nem normális dolog? Mármint a mondat nem kijelentõ, hanem tényleg kétely merült fel bennem, hogy normális-e ez vagy sem, és az elsõ fele gondolkodtatott el. Aztán arra gondoltam, hogy de még soha nem is hallottam ilyenrõl, és még nem is láttam soha ilyesmit. Eddig.
Miután ezt mind elvégeztem, gondoltam megnézem, hátha mégis normális a világító csirkecsont. Így internet-google-világító csirke kifejezésre találtam több találtatot is hogy már más is fedezett fel ilyet, sõt egyik helyen még magyarázatot is találtam rá, ezt ide beillesztem:


"A nagyüzemekben tenyésztett csirkéket különbözõ tápszerekkel etetik, hogy húsuk minél hamarabb elérje a kívánt tömeget, az állat mielõbb vágásra alkalmas legyen. Ezzel több probléma is felmerül, de szempontunkból egy a fontos: az állat csontozata az ilyen hirtelen bekövetkezõ növekedést nem tudja kompenzálni, ezért nyomorék, mozgásképtelen állatokká válnak, még leölésük elõtt. Ennek kivédésére csonterõsítõ adalékot adnak az állatoknak, amely kalciumban és foszforban gazdag. A foszforról tudjuk, hogy sötétben gyenge fényt bocsát ki magából, ha levegõvel érintkezik, vagyis elég, ami egy kémiai folyamat. Ez a foszforeszkálás. Egyébként a foszforon kívül sok test képes kémiai változások következtében világítani, pl. a fa, a lomb, különbözõ húsok(!) is a rothadás bizonyos fokán. Ez az oxigén jelenlététõl függ, és fokozódó rothadásnál megszûnik. Valószínûleg ez a két dolog esetünkben összefügg, és ez magyarázza a jelenséget.
A foszfor segít megõrizni a csontok és fogak épségét, valamint minden sejtben megtalálható, hiszen a sejtfalat alkotó foszfolipidek része; szinte minden biokémiai folyamatban szerepe van. Mindennapi táplálkozásunkkal azonban elegendõ mennyiséghez jutunk, külön bevitele felesleges, sõt, káros lehet. A foszfor túladagolása veszélyezteti a csontok épségét, súlyosabb esetben vesemûködési zavart, hasmenést is okozhat.
Természetesen ez nem zárja ki, hogy más dolog is közrejátszik a jelenségnél, illetve, hogy más káros anyagot is tartalmaz a csirkehús. Ezt azonban csak laboratóriumi vizsgálattal lehetne kideríteni."
Elsõ körben gondoltam arra, hogy Sparba bemegy- ott balhét kiverni, majd kötelezni õket az intézkedésre, hogy terméket levegyék a polcról, bevizsgáltassák azt, és tájékoztassanak minket az eredményrõl, így a gyártó kiléte kiderülhet, ahol komolyabban el lehetett volna kezdeni az érdemi "munkát", de ezt a cikket és másikakat olvasva, nem járna eredménnyel, így arra gondoltam, hogy inkább tájékoztatok akit csak lehet, és a fellelhetõ legtöbb médiában megjelentetem a dolgot lehetõségeimhez mérten, és így a másik oldalról torpedózom meg a dolgot. Ami talán hatásosabb, mint balhézni fölöslegesen, ami úgysem az én stílusom.
A képeket egy képgalériába töltöm fel, aminek linkje a következõ:


https://picasaweb.google.com/112268079432442631466/Hus?authkey=Gv1sRgCIuIvYGPpsy4nwE



A fényképek nem manipuláltak, nem is lenne értelme. És félreértés ne essék, nem hibáztatom a Spart, sõt talán a termelõt sem. Itt mindenkinek azt kell eldönteni, mit támogat a döntésével, azzal, hogy mit vásárol. Például a kényszerérett gyümölcsöt, vagy idényben a helyi terméket.

Ebbõl mindenki leszûrheti számára a saját tanulságát.


üdv.:


Zoli